W ostatnich dniach kwietnia 2013r. gościliśmy z rewizytą grupę 50 uczniów i nauczycieli szkoły partnerskiej we Lwowie. Cztery wspólnie spędzone dni dostarczyły niezapomnianych przeżyć. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tego spotkania.

W czwartek 25 kwietnia 2013 r. wczesnym popołudniem powitaliśmy ukraińskich gości. Po zakwaterowaniu w klasach szkolnych zamienionych na ten czas w sypialnie i obiedzie przygotowanym przez panie kucharki, zaprosiliśmy uczniów z lwowskiej szkoły na wspólną dyskotekę, której organizatorem był Samorząd Uczniowski .
W tym czasie w pokoju nauczycielskim nauczyciele polscy i ukraińscy mieli okazję do rozmowy i wymiany doświadczeń pedagogicznych.
Piątek 26 kwietnia 2013 r. rozpoczęliśmy wspólnymi zajęciami i warsztatami:
- udział w lekcjach, języka polskiego prowadzonej przez panią Małgorzatę Tokarz oraz języka angielskiego przygotowanej przez panią Sylwię Zimowską,
- warsztaty taneczne, na których pani Halina Czeluśniak i pani Lucyna Ciszczoń oraz członkowie zespołu tanecznego uczyli naszych gości polskich tańców narodowych,
- zawody sportowe na sali gimnastycznej przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego, panią Agnieszkę Gucwę i pana Tomasza Chmurę,
- plener malarski „ Moje miasto”, którego koordynacją zajęła się pani Anna Słopnicka –Dudek.
Następnie na szkolnej scenie oglądaliśmy wspaniałe występy taneczne i wokalne ukraińskich uczniów, którzy zaprezentowali się godzinnym występem. 
Po obiedzie zaprosiliśmy gości na wycieczkę po okolicy , odwiedziliśmy zaporę w Klimkówce, Wysową, Sękową, Magurę Małastowską. W rolę przewodników wcielili się nauczyciele historii pani Bożena Skałba i pan Dyrektor Sławomir Kowalski oraz panie Lucyna Ciszczoń i Małgorzata Buźniak.
Ostatnim punktem tego dnia był pobyt na gorlickiej krytej pływali, gdzie pod okiem instruktorów pływania panów Piotra Tenerowicza i Macieja Śliwy nasi goście relaksowali się po dniu pełnym wrażeń.
Sobotę 27 kwietnia 2013r. przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa.
Niedziela 28 kwietnia 2013r. to ostatni dzień pobytu naszych miłych gości. Po śniadaniu i krótkim spacerze po Gorlicach pożegnaliśmy się i już czekamy na spotkanie w przyszłym roku.

 

Małgorzata Buźniak

 

 

 

W dniach 27-30 kwietnia  45 uczniów i 5 nauczycieli gościło w pięknym Lwowie w ramach współpracy partnerskiej. Uczniowie byli po raz pierwszy w tym kresowym legendarnym mieście. Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie. Wieczorem była wspaniała dyskoteka. Pokazaliśmy także nasze narodowe tańce. Młodzież ukraińska  zaprezentowała także tańce i zabawy ludowe.Po zwiedzeniu szkoły codziennie zwiedzaliśmy zabytki mając wrażenie , że znajdujemy się w polskim mieście. Pomniki, nazwy ulic i placów nadal w większości upamiętniają wybitnych Polaków, mieszkańców Lwowa.  Rynek Miasta, Kamienica Jana III Sobieskiego z krużgankami jak na Wawelu, kopiec Unii Lubelskiej, Pomnik A. Mickiewicza, Cmentarz Łyczakowski / byliśmy przy grobowcach tak wybitnych postaci jak M. Konopnicka, Julian Ordon, Gabriela Zapolska, Artur Grttger, Wojciech Biechoński i cmentarz Orląt Lwowskich/. Wieczorem przeżywaliśmy balet „Jezioro Łabędzie”  w pięknej Operze Lwowskiej . Na każdym kroku było coś ciekawego. Ogromne wrażenie zrobił na nas Stadion Arena Lwów przygotowany na rozgrywki Euro 2012. Piękne choć nie odnowione kamienice wzbudzały podziw swoją wielkością i bogactwem ornamentyki. Lwów jest do dzisiaj wybrukowany XVIII/XIX w. kostką. Na głównym pasażu przed Operą odbywały się liczne imprezy kulturalne.  Żal było opuszczać to piękne miasto i naszych przyjaciół z Ukrainy. Ale też trochę zatęskniliśmy za naszą , kochaną Polską i Gorlicami… .

 

Delegacja ze Lwowa w Gorlicach.
Na zaproszenie dyrekcji MZS nr 6 w dniach 15-19 września 2011 r. gościła w naszej szkole delegacja z zaprzyjaźnionej szkoły ze Lwowa. Nasze miasto odwiedzili:
- Pan Roman Yezerskyy – dyrektor szkoły
- Pani Natalia Petrushko – wicedyrektor
- Pani Ludmyla Sakovych – nauczycielka języka polskiego
Zwiedzili naszą szkołę, miasto i najbliższą okolicę / Siary, Klimkówkę, Szymbark /. Bardzo im się podobało. Dyrektorzy ze Lwowa i z naszej szkoły ustalili, że wiosną 2012 roku do Lwowa pojedzie młodzież z Gorlic. Uczniowie ze Lwowa przyjadą do Gorlic jesienią tego roku. 

 

 

Po wcześniejszych rozmowach drogą telefoniczną i elektroniczną w dniu 7 kwietnia 2011 roku do Szkoły Średniej Nr 83 na ulicy Puluja 16 we Lwowie pojechała delegacja naszej szkoły: mgr Sławomir Kowalski – dyrektor, mgr Małgorzata Buźniak – wicedyrektor i mgr Lucyna Ciszczoń – nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego oraz opiekunka naszego zespołu tanecznego. 
Delegacja trafiła na wspaniały dzień w tej szkole – „Dzień Polski”. Uczniowie udekorowani byli polskimi symbolami, śpiewali i tańczyli polskie tańce, a nawet były przygotowane polskie potrawy.
Z ogromnym zaciekawieniem oglądaliśmy szkołę, sale lekcyjne, salę gimnastyczną. Duże wrażenie zrobiła aula ze sceną przeznaczoną na uroczystości szkolne. Szkoła lwowska jest bardzo podobna do naszej. Jest szkołą osiedlową, liczy około 600 uczniów. Zorganizowane są tzw. klasy z językiem polskim.
Dyrekcja szkoły lwowskiej była strasznie gościnna i miła. Na drugi dzień zorganizowali nam zwiedzanie pięknego Lwowa. Na Cmentarzu Łyczakowskim nasza delegacja zapaliła znicz na grobie Wojciecha Biechońskiego – wspaniałego gorlickiego burmistrza.


Sławomir Kowalski

 

Wednesday the 21st. . Joomla 3.0 Template.